ATEZ Yazılım Teknolojileri’ni temsilen Genel Müdürümüz Cüneyt YETGİN 02-03 Aralık 2019 tarihlerinde Dünya Ticaret Örgütü tarafından düzenlenen Küresel Ticaret ve Blokzincir Forumu’na katıldı.

DTÖ Başkan Yardımcısı Sn. Yi tarafından Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması kapsamında Blokzincir teknolojisinin önemine vurgu yapılan açılış konuşması sonrası, International Chamber of Commerce (ICC), Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ) başta olmak üzere küresel ticarete yön veren tüm kurumların temsilcileri ile akademisyen ve özel sektör Blokzincir teknolojisi geliştiricilerinin yer aldığı panellerde Uluslararası ticarette Blokzincir kullanımı ile ilgili avantajlar ve hareket planları tartışıldı.

Bütün dünya gerek ticaretin kolaylaştırılması, gerek gümrük idarelerinin entegrasyonu ve gerekse de sosyal sorumluluk etkileri nedeni ile Blokzincir teknolojisinin uluslararası ticarette kullanımı konusunda hemfikir. Tek sorun bilgi eksikliği nedeni ile bu teknolojinin kabulü ile ilgili gereken zaman olarak gözüküyor. Özel sektör tarafındaki geliştirme hızına kamu da dahil olmaya başladı ve Blokzincir’in hayatın her alanına girmesi an meselesi olarak görülüyor.